*skip_to_content*
en

Bitkoinai: ką svarbu žinoti apie šią virtualią kriptovaliutą?

Bitkoinai: ką svarbu žinoti apie šią virtualią kriptovaliutą?

 

Virtuali kriptovaliuta – nereglamentuoti skaitmeniniai pinigai, kuriuos galima naudoti kaip atsiskaitymo priemonę ir kuriuos į apyvartą išleidžia ne centrinis šalies bankas.

 

Virtualių valiutų formų gali būti daugybė – nuo valiutos, kuri naudojama žaidžiant internetinius kompiuterinius žaidimus, iki realiame gyvenime naudojamos atsiskaitymo už prekes ir paslaugas priemonės. Sudarant tokius sandorius bankai nedalyvauja.

 

Visai neseniai išplito virtuali valiuta bitkoinas (angl. bitcoin), kurios pagrindu pradėjo kurtis tiesioginio apsikeitimo tarp vartotojų (angl. peer-to-peer) virtualiomis valiutomis modelis. Bitkoinų galima nusipirkti už įprastinę valiutą virtualios valiutos keitykloje. Įsigijus bitkoinų, jie yra pervedami į asmeninę bitkoinų sąskaitą (,,skaitmeninę piniginę”). Naudodamiesi šia pinigine vartotojai gali internetu nusiųsti bitkoinus visiems, galintiems juos priimti, arba vėl konvertuoti juos į įprastinę valiutą. Galimybę atsiskaityti už prekes ir paslaugas naudojant bitkoinus savo nuožiūra nustato mažmeninės prekybos atstovai.

 

VVTAT perspėja apie galimus pavojus

 

Svarbu paminėti, kad galiojantys Europos Sąjungos ir Lietuvos Respublikos teisės aktai nereglamentuoja klausimų, susijusių su virtualios valiutos, tokios kaip bitkoinas, pirkimu bei naudojimu. Kadangi šioje srityje veikiančių subjektų veikla nėra licencijuojama bei reglamentuojama teisės aktų, įsigydami ar naudodami tokias valiutas kaip bitkoinas, asmenys prisiima visą su jomis susijusią riziką ir atsakomybę už galimus nuostolius.

 

Žinotina ir tai, kad virtualių valiutų keityklos nėra bankai, todėl praradus pinigus, nėra jokių konkrečių teisinės apsaugos priemonių, garantuojančių patirtų nuostolių padengimą.

 

Pažymėtina, kad bitkoinų ir kitų virtualių valiutų vertė smarkiai svyruoja ir gali lengvai didėti arba mažėti. Tam įtakos turi konkrečios virtualios valiutos populiarumo augimas arba sumažėjimas. Todėl, sumažėjus virtualios valiutos populiarumui, gali labai greitai sumažėti ir šios valiutos vertė. Tokiu atveju asmenys nėra užtikrinti dėl virtualių valiutų vertės stabilumo, o tai gali turėti neigiamos įtakos siekiant atsiskaityti virtualia valiuta.

 

Kadangi vykdant lėšų pervedimus bitkoinais ar kitomis virtualiomis valiutomis nėra žinomi nei lėšų siuntėjai, nei gavėjai (tokių sandorių beveik neįmanoma nustatyti, nes užtikrinamas aukštas vartotojų anonimiškumo lygis), asmenys nėra užtikrinti, kad tokie sandoriai nebus naudojami nusikalstamų veikų (tokių kaip pinigų plovimas) vykdymui.

 

Taigi, prieš perkant tokią virtualią valiutą, kaip bitkoinas, raginame atkreipti dėmesį į tai, jog vartotojai nėra apsaugoti nuo didelių valiutos vertės svyravimų, apgaulių, vagysčių, valiutos keityklų bankrotų ar pačios valiutos išnykimo.

 

Daugiau informacijos apie bitkoinus galima rasti Lietuvos banko internetiniame tinklalapyje www.lb.lt.  

 

 

Vartotojų konsultavimo, asmenų aptarnavimo ir komunikacijos skyrius

Įstatymų naujovės