Įspėjama dėl įtartinų asmeninių apsaugos priemonių „sertifikatų“

Europos saugos federacija (toliau – ESF) dalinasi aktualia informacija dėl asmeninių apsaugos priemonių (apsauginių kaukių, akinių, veido skydų, pirštinių, drabužių ir kt., toliau – AAP) atitiktį patvirtinančių dokumentų patikros ir galimai falsifikuojamų sertifikatų. Ši informacija netaikoma medicinos prietaisams ir priemonėms.
ESF pažymi, kad AAP ne iš ES šalių įvežantys importuotojai privalo patikrinti atitikties deklaraciją ir įsitiktinti, kad gamintojas atliko priemonės atitikties vertinimą, kaip tai numatyta Reglamente (ES) 2016/425 dėl AAP. Kai kyla abejonių dėl atitikties deklaracijos arba deklaracijos nėra, taip pat reikalinga patikrinti sertifikatą.
ESF įspėja, kad tam tikrais atvejais nustatomi sertifikatai ar kiti dokumentai, kuriais grindžiama AAP atitiktis (įskaitant FFP2 / FFP3 kaukes ir akių apsaugą), nors šie „sertifikatai“ neturi teisinės galios ir negali būti naudojami kaip atitikties įvertinimo išvada.
ESF informuoja apie Europoje nenotifikuotas arba nekompetentingas atlikti AAP tikrinimus institucijas, kurių logotipai ar pavadinimai naudojami tariamuose sertifikatuose:
- ICR Polska – ICR nėra AAP notifikuotoji įstaiga (ji taikoma kitiems gaminiams);
- CELAB – CELAB nėra AAP notifikuotoji įstaiga (ji taikoma kitiems gaminiams);
- ISET (Instituto Servizi Europei Technologici) – savo svetainėje skelbia apie padirbtus sertifikatus (http://www.iset-italia.eu/index/service/fal.html);
- ECM (Ente Certificazione Macchine) – ECM nėra AAP notifikuotoji įstaiga (ji taikoma kitiems gaminiams);
- NPS;
- Amtre Veritas;
- STS Inspection and Certification;
- VIC Testing and Certification;
- BSI Test Limited – nustatytas „BSI Test Limited, London“ atitikties sertifikatas, kuris iš tiesų nėra išduotas notifikuotosios AAP BSI įstaigos (tai patvirtino notifikuotoji įstaiga BSI), taigi šis sertifikatas nėra galiojantis ES tipo tyrimo pažymėjimas;
- ISP (UK Inspec International) – pavyzdinis dokumentas pavadintas „atitikties deklaracija“, bet tekstas nurodo „sertifikatą“.
Išsamesnę informaciją apie nepatikimus AAP sertifikatus, o taip pat apie Kinijoje esančias organizacijas, kurių sertifikatai neturi teisinio pagrindo, skaitykite ESF pranešime: https://www.eu-esf.org/covid-19/4513-covid-19-suspicious-certificates-for-ppe
Visos suinteresuotosios šalys raginamos patikrinti, ar AAP sertifikatai yra teisingai pavadinti („ES tipo tyrimo sertifikatas“) ir ar juos išdavė kompetentinga notifikuotoji įstaiga (t. y. įsikūrusi ES, įskaitant ELPA ir Turkiją). Informaciją apie notifikuotąsias įstaigas galima patikrinti NANDO duomenų bazėje, kurioje taip pat nurodytos šių įstaigų kompetencijos.
Kilus abejonių dėl ES tipo tyrimo sertifikato patikimumo, raginama kreiptis į atitinkamą notifikuotąją įstaigą ir pasiteirauti dėl sertifikato galiojimo, taip pat apie galimai reikalavimų neatitinkančius AAP atitikties dokumentus pranešti Valstybinei vartotojų teisių apsaugos tarnybai (tarnyba@vvtat.lt).