en

Lietuvoje pristatytas Europos Komisijos pasiūlymas dėl vartotojų teisių apsaugos stiprinimo

Lietuvoje pristatytas Europos Komisijos pasiūlymas dėl vartotojų teisių apsaugos stiprinimo

Šiandien Europos Komisijos (EK) atstovybėje Lietuvoje įvyko diskusija vartotojų teisių apsaugos klausimais, kurios metu vartotojų teisių gynimo institucijų, vartotojų asociacijų bei verslo atstovams buvo pristatytas EK pasiūlymas dėl Naujų galimybių vartotojams dokumentų rinkinio (angl. New Deal for Consumers).

 

Š. m. balandžio 11 d. EK pateiktas pasiūlymas, kuriuo siekiama stiprinti Europos vartotojų teisių apsaugą ir užtikrinti, kad visi Europos vartotojai galėtų visapusiškai naudotis savo teisėmis pagal Sąjungos teisę. EK Teisingumo ir vartotojų reikalų direktorato generalinė direktorė Tiina Astola pristatė svarbiausius Naujų galimybių vartotojams dokumentų rinkinio aspektus: vartotojų teisių internete stiprinimą numatant prievolę nurodyti, kas vykdo prekybą, fizinis ar juridinis asmuo, naujas vartotojų teises nemokamų skaitmeninių paslaugų rinkoje, geresnės vartotojų apsaugos nuo nesąžiningos komercinės veiklos galimybes, pasiūlymą dėl baudų už teisės aktų pažeidimus didinimą, atstovaujamųjų ieškinių vartotojų vardu teikimo institutą, naujas priemones kovai su dvejopos kokybės produktais.

 

Diskusijos metu EK pasiūlymus aptarė Lietuvos Respublikos teisingumo viceministrė Irma Gudžiūnaitė, Valstybinės vartotojų teisių apsaugos tarnybos direktorė Neringa Ulbaitė, Lietuvos vartotojų instituto prezidentė Zita Čeponytė bei UAB „Varlė“ serviso vadovas Andrius Visockis. Diskusijos dalyviai EK iniciatyvą stiprinant vartotojų teises įvertino palankiai, Neringa Ulbaitė atkreipė dėmesį, kad Lietuvos vartotojai vis dažniau renkasi elektroninę prekybą, taigi internetinių prekyviečių skaidrumo didinimas bei naujos vartotojų teisės nemokamų skaitmeninių paslaugų rinkoje ne tik leis geriau apginti jų teises, bet ir padės kovoti su vartotojų interesus pažeidžiančiomis internetinėmis parduotuvėmis. Veiksmingos, proporcingos ir atgrasančios sankcijos už vartotojų teisių pažeidimus neabejotinai leis užtikrinti aukštesnį vartotojų teisių apsaugos lygį visoje Europoje.

 

Pateikti pasiūlymai yra naudingi ir verslininkams, nes siūloma nebetaikyti teisinio įpareigojimo verslininkams priimti grąžinamas prekes, jeigu vartotojas jas panaudojo ne tik norėdamas jas išbandyti. Taip pat ketinama atsisakyti įpareigojimo grąžinti sumokėtą sumą vartotojui, kol grąžinamos prekės nebus gautos.

 

Tikimasi, kad EK pasiūlytos priemonės užtikrins sąlygas visiems Europos Sąjungos vartotojams visapusiškai naudotis savo teisėmis, stiprins vartotojų teisių gynimo galimybes bei skatins sąžiningą vidaus rinką. Planuojama, kad EK pasiūlymai bus priimti iki 2019 m. pabaigos.

 

Vartotojų konsultavimo, asmenų aptarnavimo ir komunikacijos skyrius