en

Liūdnų pasekmių dėl nesaugios produktų konstrukcijos pavyko išvengti

Liūdnų pasekmių dėl nesaugios produktų konstrukcijos pavyko išvengti

Pavojingus produktus – elektros smūgį galėjusį sukelti adapterį bei nepatvarios konstrukcijos barškutį kūdikiams – į Lietuvos rinką įvežusiems importuotojams skirtos sankcijos už Produktų saugos įstatymo pažeidimus.

 

Valstybinės vartotojų teisių apsaugos tarnybos (toliau – Tarnyba) Kauno regiono rinkos priežiūros skyrius atliko patikrinimą vienoje iš Kauno elektros prekių parduotuvių, kur abejonių dėl saugos sukėlęs adapteris Famatel 1405 buvo atrinktas bandymams. Atlikus bandymus abejonės pasitvirtino – adapterio konstrukcija neatitiko nei bendrųjų kištukams ir kištukiniams lizdams keliamų reikalavimų, nei ypatingųjų adapteriams keliamų reikalavimų. Pažeidimų nustatyta ir produkto ženklinime.

 

Įvertinus produkto neatitikimus, adapteris pripažintas pavojingu ir keliančiu didelę riziką jo naudotojams – pavojų patirti elektros smūgį. Adapterį į Lietuvos rinką įvežęs individualią veiklą vykdantis Darius Radzevičius informavo, kad iš viso importuota 1 440 vienetų. Importuotojas įpareigotas nedelsiant pašalinti nesaugius produktus iš rinkos, įspėti vartotojus ir susigrąžinti iš jų nesaugius produktus. Įvertinus pažeidimo mastą bei kitas tyrimo metu nustatytas aplinkybes, už Produktų saugos įstatymo pažeidimą Dariui Radzevičiui skirta 796 eurų bauda.

 

Nesaugus produktas nustatytas ir vienoje iš Marijampolės parduotuvių, kur įtarimų sukėlė ant lovelės bei vežimėlio tvirtinamas barškutis su meškiukais. Bandymams atrinktas žaislas neatitiko saugos reikalavimų – tempimo metu atsiskyrė žaislo dalys, kurias vaikas nesunkiai gali įsidėti į burną, praryti ir net užspringti. Be to, nei ant žaislo, nei ant pakuotės nebuvo nurodytas gamintojo adresas bei produkto identifikacijos kodas.

 

Nesaugų žaislą importavusi UAB „Eveltita“ informavo, kad iš viso į Lietuvos rinką importuoti 6 vienetai ir nei vienas iš jų parduotas nebuvo. Įvertinus tyrimo metu nustatytas aplinkybes ir tai, kad vartotojai neįsigijo nė vieno gaminio, bendrovei skirtas įspėjimas.

 

Vartotojams patariame visada atidžiai apžiūrėti įsigyjamą prekę, įvertinti jos konstrukciją ir patvarumą bei nepamiršti patikrinti, ar konkretus produktas nebuvo pripažintas nesaugiu. Informaciją apie Lietuvoje nustatytus nesaugius ne maisto produktus galima rasti Tarnybos tinklalapyje skiltyje „Pavojingi produktai“, Skubaus keitimosi informacija sistemoje (angl. RAPEX) skelbiama informacija apie visoje Europoje nustatytus nesaugius ne maisto produktus, o apsilankius Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacijos (angl. OECD) interneto svetainėje galima sužinoti, kokie produktai atšaukti iš rinkos visame pasaulyje.

 

Tarptautinių ir viešųjų ryšių skyrius