en

VVTAT: pirmąjį metų ketvirtį daugiausia pavojų kėlė žaislai ir cheminės medžiagos

VVTAT: pirmąjį metų ketvirtį daugiausia pavojų kėlė žaislai ir cheminės medžiagos

1319 įvairių ne maisto produktų ir paslaugų patikrinimų, iš kurių trečdalis su nustatytais pažeidimais – tokią situaciją iliustruoja 2020 m. I ketvirtį Valstybinės vartotojų teisių apsaugos tarnybos (VVTAT) vykdyta rinkos priežiūra. Įtakos rezultatams turėjo ir kovo mėnesį šalyje paskelbtas karantinas.

 

Nors karantino apribojimų metu buvo sumažintas patikrinimų skaičius (2019 m. tuo pačiu laikotarpiu atlikti 1443 patikrinimai), reaguodama į aktualijas VVTAT daugiau dėmesio skyrė dezinfekcinio skysčio bei apsauginių veido kaukių patikrinimams. Dažniausiai nustatyti ženklinimo pažeidimai, pavyzdžiui, ant pakuotės nepagrįstai nurodant, kad produktas pasižymi dezinfekcinėmis savybėmis, taip pat nustatyti gamintojo ir platintojo pateiktos informacijos neatitikimai, vykdyta prekyba neregistruotais dezinfekantais ir kt. Visais atvejais imtasi veiksmų pažeidimams pašalinti.

 

Analizuojamu laikotarpiu atlikti rinkos priežiūros patikrinimai ir patikrinimai, vykdyti teikiant išvadas pagal vartotojų skundus, parodė panašią tendenciją – apie 30 proc. atvejų nustatyti teisės aktų neatitikimai. Nors daugiausia pažeidimų susiję su netinkamu ne maisto produktų ženklinimu bei atitiktį patvirtinančios dokumentacijos trūkumais, analizuojamu laikotarpiu Lietuvos rinkoje nustatyta 13 sveikatai pavojingų ne maisto produktų (5 žaislai, 4 cheminės medžiagos, kėdė, ilgintuvas, vaikų nešynė ir vonios kilimėlis). Dažniausiai pavojų kėlė vaikams iki 3 metų skirtų žaislų konstrukcija bei sudėtis, taip pat riziką apsinuodyti kėlė nesaugios cheminės medžiagos.

 

Nesaugius produktus į rinką teikusios bendrovės įpareigotos atšaukti produktus iš rinkos, perspėti vartotojus ir susigrąžinti pavojų keliančius produktus. Už Produktų saugos įstatymo pažeidimus bendrovėms skirtos atitinkamos sankcijos.

 

Prioritetą skirdama mažmeninei prekybai, VVTAT daugiausia patikrinimų atliko mažmeninės prekybos įmonėse (69 proc.), kurių metu trečdalyje nustatė pažeidimų (32 proc.). Antrą vietą pagal patikrinimų skaičių užėmusi didmeninė prekyba (20 proc.) produktų saugos ir ženklinimo reikalavimų neatitiko 45 proc. atvejų. Elektroninės prekybos įmonėse atlikta 10 produktų atitikties patikrinimų, iš kurių pusė – su teisės aktų pažeidimais.

 

Primename, kad informaciją apie Lietuvos rinkoje nustatytus pavojingus ne maisto produktus galite sekti VVTAT tinklalapyje, informaciją apie Europoje nustatytus nesaugius ne maisto produktus – Skubaus keitimosi informacija sistemoje (RAPEX), o informaciją apie visame pasaulyje atšauktus nesaugius produktus – Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacijos interneto svetainėje.

 

Tarptautinių ir viešųjų ryšių skyrius